Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| UV Protection | U6 |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN-166 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Anti-fog,UV-treated,Scratch-resistant,Impact-resistant |
| Product Type | Wrap-around Safety Glasses |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1, CSA Z94.3 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| For Use With (Application) | Fit over prescription glasses |
Tians Epic™ High Performance Static Dissipative Cleanroom Sleeves
Lint free polyethylene and polypropylene sleeves for use in critical, ESD and low particulate clean environments.
Tempshield™ Cryo-Gloves™ Blue Waterproof Elbow Length Cryogenic Gloves
A thin, seamless 100% waterproof liner provides protection from spills and splashes. State-of-the art materials and multi-layered construction provide cryogenic protection for ultra-cold applications down to -196°C (-320°F).
| Temperature (English) Min | -320°F |
|---|---|
| Series | Cryo-Gloves™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420, EN 511 |
| Description | Elbow Length |
| Length (Metric) | 44 to 50 cm |
| Product Type | Waterproof Cryogenic Gloves |
| EN388 Standard | Yes |
| Color | Blue |
| Length (English) | 17.3 to 19.8 in. |
| For Use With (Application) | Dispensing/Transferring Cryogenic Liquids, Removing Samples from Cryogenic Liquids, and Open Cryogenic Containers with the Chance of Exposure to Liquids/Splashes |
| Hand | Specific |
| Temperature (Metric) Min. | -196°C |
Medline™ Multi-Layer Poly Boot Covers, Non-Skid
Breathable, fluid-resistant multi-layer boot covers feature secure traction for increased stability.
| Resistance | Fluid |
|---|---|
| Includes | Tread |
| Seam Type | Heat Sealed |
| Sole Type | Non-skid |
| Product Type | Boot Covers |
| Color | Blue |
| Style | Knee high |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| Closure Type | Elastic Top and Ankles |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Safety Blue SMS Lab Coats, Snap Front
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Latex free SMS lab coats provide barrier protection and are comfortable to wear.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| No. per Pack | 30/Pk. |
| Certifications/Compliance | Cleanroom Class 1000 and Above |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Manufacturing, Electronics, Medical Device, Pharmaceutical |
| Sterility | Non-sterile |
Valutek™ Disposable Polypropylene Bouffant Cap
Manufactured with 100% non-linting, non-woven spunbond polypropylene fabric, which provides breathability while maintaining snug full coverage.
MCR Safety Klondike™ Safety Glasses
Klondike™ glasses feature safety and style at an affordable price to separate you from the pack. Whether on the slopes or in the workplace, Klondike's matte black or blue frame finish, adjustable temples, and soft secure TPR nose pad keeps you at the peak of comfort and style all day long.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|
Keystone Safety Cleanroom Compatible Polypropylene Lab Coats
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Polypropylene lab coats are made of a breathable fabric that provides economical protection against dry particulates, dirt, and grime.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Construction | Polypropylene |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Manufacturing, Food Service, Industrial, Medical, Pharmaceutical |
| Sterility | Non-sterile |
Magid™ TouchMaster™ Lightweight Seamless Knit Lisle Gloves
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Machine knit lisle gloves are made from a cotton/polyester blend for a cool, and comfortable fit. Gloves are long lasting due to their reversible pattern and over-edge hem that will not unravel when laundered.
| Series | 1365 |
|---|---|
| Construction | Seamless Knit |
| Yarn Gauge | 13 |
| Coating Material | Uncoated |
| Color | Natural |
| Material | Polycotton |
| Glove Cuff Style | Knit |
| Hand | Ambidextrous |
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1,CSA Z94.3-07 |
| Weight (Metric) | 23.5 g |
Apex Aseptic Extra-Safe™ Lab Coats, Raspberry
Static-free unisex lab coat is made with a 3-layer SMS material to provide protection and comfort in a variety of environments.
| Thickness | 3-ply |
|---|---|
| Resistance | Fluids |
| Disposable | Limited-use |
| Color | Raspberry |
| Model | 3660RB |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Lens Type | H2X |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN-166 |
| Lens Material | Polycarbonate (Front Lens), Acetate (Inner Lens), PU Foam |
| Lens Coating | Anti-fog |
| Frame Material | TPU |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1,CSA Z94.3-07 |
| Weight (Metric) | 80 g |
Apex Aseptic Extra-Safe™ Lab Jackets, Purple
Static-free unisex lab coat is made with a 3-layer SMS material to provide protection and comfort in a variety of environments.
| Thickness | 3-ply |
|---|---|
| Resistance | Fluids |
| Disposable | Limited-use |
| Color | Purple |
| Model | 3630PP |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Apex Aseptic Extra-Safe™ Lab Coats, Blueberry
Static-free unisex lab coat is made with a 3-layer SMS material to provide protection and comfort in a variety of environments.
| Thickness | 3-ply |
|---|---|
| Resistance | Fluids |
| Disposable | Limited-use |
| Color | Blueberry |
| Model | 3660BB |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Apex Aseptic Extra-Safe™ Lab Coats, Teal
Static-free unisex lab coat is made with a 3-layer SMS material to provide protection and comfort in a variety of environments.
| Thickness | 3-ply |
|---|---|
| Resistance | Fluids |
| Disposable | Limited-use |
| Color | Teal |
| Model | 3660TE |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |